Remont kuchni to naprawdę ciężkie przedsięwzięcie, które wymaga wcześniejszego zaplanowania. O ile w przypadku salonu i sypialni często wystarczy nawet sama zmiana koloru i odmalowanie ścian, by uzyskać efekt świeżości i nowości, w przypadku kuchni natomiast zwykle wiąże się to z wymianą kafelków oraz zabudowy kuchennej. Jeśli zatem decydujemy się na tak radykalny krok, warto zastanowić się nad całą koncepcją.

Przede wszystkim zastanówmy się nad naszym sprzętem AGD. Coraz częściej decydujemy się na modne chromowane lodówki, kuchenki i zmywarki. Są one nowoczesne i energooszczędne, a jednocześnie prezentują się naprawdę wspaniale - czy jednak będą pasowały do naszej nowej kuchni? Czy wielki i nowoczesny ekspres do kawy nie będzie zbytnio kontrastował z kafelkami w drobne bukieciki chabrów? Te pozornie mało znaczące drobiazgi tak naprawdę będą miały kluczowe znaczenie później, kiedy to skończymy urządzać kuchnię i spojrzymy na nią świeżym okiem. Oczywiście możemy zdecydować się na zabudowę wszystkich elementów AGD oraz rustykalne akcesoria, jednak w tym wypadku koncepcja musi być naprawdę dobrze przemyślana. Wiąże się to także niestety z większymi kosztami.

W przypadku kuchni dobrze postawić przede wszystkim na funkcjonalność - pomierzmy wszystko dokładnie i sprawdźmy, czy uda nam się zmieścić wszystkie szafki i sprzęty. Przypomnijmy sobie także nasze pomieszczenie sprzed remontu - czy zawsze obijaliśmy się o kant blatu? A może denerwowały nas zahaczające o kieszenie uchwyty? Przy tworzeniu zabudowy na zamówienie uwzględnijmy wzrost dorosłych domowników - dzięki temu codzienne prace kuchenne będą o wiele mniej kłopotliwe. Do takiego funkcjonalnego wystroju znakomicie będą pasowały nowoczesne dodatki, np. designerskie lampy. W ten sposób zmienimy proste pomieszczenie w stylową kuchnię. Zachowajmy spójność pomiędzy użytymi materiałami - duża ilość stali będzie się gryzła z porcelaną czy suszonymi kwiatami i firankami w kratę, natomiast świetnie będzie pasowała do jasnych czy wręcz białych mebli.